Organisation‎ > ‎

Företroendevalda 2017-

Uppdaterad 2017-02-26

Styrelse Miljöpartiet de Gröna i Hudiksvall:

Per Palm, ordförande
Lina Johnsson, sekreterare
Anders Julle Eriksson, ledamot
Lena Bergils, ledamot
Tommy Wikberg, ledamot
Barbro Ryttlinger, ledamot
Ann Sahlqvist, ersättare
Nanok Stagnell, ersättare och kassör

Valberedningen:

Bengt Sahlin, sammankallande
Monika Lavén
Anna Backlin
Sture Jonsson

Politiska förtroendeuppdrag:

    Andrea Bromhed
    • Gruppledare/oppositionsråd 
    • Ledamot i Kommunstyrelsen (Ks)
    • Ledamot i Styrgruppen för ekologisk hållbarhet
    • Ledamot i Kommunfullmäktige (Kf)
    • Ledamot i parlamentarisk grupp för översyn av samhällsutbyggnad (PÖS)
    • Ledamot i styrelsen för Glysisvallen AB
    • Ledamot i miljöpartister i kommunerna (MIK)
    Ann-Catrin Bergman
    • Ersättare i Norrhälsinge Miljö- och räddningsnämnden
    • Ersättare i tekniska nämnden
    • Ersättare som revisor MP Hudiksvall
    Anders Julle Eriksson
    • Ledamot i Kommunfullmäktige (Kf)
    • Ledamot i Demokrati- och kvalitetsberedningen
    • Ledamot i styrelse MP Hudiksvall
    Ann Sahlqvist
    • Ledamot i Valnämnden
    • Ersättare i styrelse MP Hudiksvall
    Ann-Sofie Sundsten
    • Ledamot i Kultur- och fritidsnämnden
    • Ersättare i Kommunfullmäktige (Kf)
    Anna Backlin
    • Ledamot i valberedningen
    Ann-Britt Lindmark-Lagerwall
    • Ledamot i MP regionfullmäktige
    Barbro Ryttlinger
    • Ersättare i Lärandenämnden
      Bengt Sahlin
      • Ledamot i Byggnadsnämnden
      • Ledamot i Styrelsen Folktandvården Gävleborgs län
      • Ersättare i Kommunstyrelse (Ks)
      • Ersättare i Kommunfullmäktige (Kf)
      • Ersättare i Social- och omsorgsnämnden
      • Huvudman i sparbanken
      • Sammankallande i valberedningen
      Eva Bovin
      • Ledamot i Social- och omsorgsnämnden
      Göran Wiklund
      • Ersättare som revisor MP Hudiksvall
      Jan Tage Danielsson
      • Ersättare i Byggnadsnämnden 
      • Ersättare i Tekniska nämnden
      Lena Bergils
      • Ersättare i Kultur- och fritidsnämnden
      • Ledamot i styrelse MP Hudiksvall
      Lena Björklund
      • Nämndeman i Hudiksvalls tingsrätt
      Lennart Almstedt
      • Ledamot i KFs Revisorer
      • Ledamot i Revisor MP Hudiksvall
        Lina Johnsson
        • Ledamot i valberedningen MP Gävleborg
        • Ersättare i Kultur- och fritidsnämnden
        • Sekreterare i styrelse MP Hudiksvall
          Monika Lavén
          • Ersättare i Byggnadsnämnden
          • Ledamot i valberedningen
            Nanok Stagnell
            • Ledamot i Lärandenämnden
            • Ersättare i styrelse MP Hudiksvall
            • Kassör i styrelse MP Hudiksvall
            Per Palm
            • Ordförande MP Hudiksvall
            • Ledamot, 2e vice ordf. samt dess AU i Kultur- och fritidsnämnden
            • Ersättare i Valnämnden
              Ronald Krathman
              • Ledamot i Norrhälsinge Miljö- och räddningsnämnden
              • Nämndeman i Hudiksvalls tingsrätt
              Sture Jonsson
              • Ledamot i Hudiksvalls bostäder
              • Ledamot i Tekniska nämnden
              • Ledamot i valberedningen
              Tommy Wikberg
              • Ersättare i AB Hudiksvallsbostäders bolagsstyrelse
              • Ledamot i styrelse MP Hudiksvall
              Ulla Gustavsson Jonsson
              • Ledamot i Kommunfullmäktige (Kf)
                Ulla Persson
                • Ledamot i Kommunfullmäktige (Kf)